Lezing Rob Oudkerk in Zevenaar over de Joodse Raad

17 apr , 13:20 Nieuws
rob oudkerk

Kunstwerk! de Bibliotheek in Zevenaar organiseert in samenwerking met Rebers Boek en Buro en Danny van de Kracht op vrijdagavond 2 mei om 20.00 uur een lezing/interview met Rob Oudkerk.

Tijdens deze avond vertelt Rob over zijn boek “De Kinderen van Virrie”. Met het  verhaal maakte de NPO-serie De Joodse Raad grote impact op het publiek. Oudkerk is de laatste weken veel in het nieuws als een van de initiatiefnemers van Rood Vooruit!. De voormalig Amsterdams wethouder is fel tegen de fusie tussen zijn PvdA en GroenLinks.

Daar gaat de lezing niet over, die gaat over de oorlogsjaren toen Virrie Cohen ruim vijfhonderd kinderen hielp te redden van deportatie naar de concentratiekampen. Zij was een dochter van David Cohen, een van de twee voorzitters van de Joodse Raad, die door de Duitse bezetters gedwongen werd lijsten aan te leggen van Joden die later massaal vergast zouden worden in een van de concentratiekampen. De relatie van Virrie met haar vader heeft altijd in het licht gestaan van hun oorlogservaringen. En in het licht van de vijfduizend kinderen die zij niet heeft kunnen redden.

In het boek, dat tijdens deze avond wordt besproken, staan authentieke herinneringen van Virrie aan haar familie en de oorlog, van ver voor de oorlog tot na de oorlog, opgeschreven in een schrift met veel foto’s, dat zij vlak voor haar dood in 2008 aan haar zoon Rob Oudkerk gaf. Hij zat vele jaren soms nachtenlang bij zijn moeder die met haar handen voor haar ogen zwijgend en soms pratend haar verschrikkingen met hem deelde.

Oud-huisarts en ex-politicus Rob Oudkerk groeide op in een joodse familie die zwaar was getraumatiseerd door de oorlog. Hij verloor zijn vader aan zelfdoding. Zijn moeder was een verzetsheldin, maar zou haar leven lang nachtmerries over de oorlog hebben. ‘Mijn ouders waren twee angstige mensen. De koffers stonden altijd klaar, want je wist nooit wanneer ze je weer zouden komen halen.”

Vrijdag 2 mei 2025 Aanvang 20.00 uur Prijs: € 10,- Kunstwerk! de Bibliotheek Zevenaar in samenwerking met Rebers Boek en Buro Kerkstraat 27-C, 6901 AA Zevenaar