
Het is vanaf dinsdag 26 februari 2019 weer toegestaan om water uit rivieren en beken te onttrekken in de Liemers en Achterhoek.
Waterschap Rijn en IJssel heeft het verbod op het onttrekken van oppervlaktewater in haar gebied opgeheven, omdat dit watersysteem momenteel voldoende hersteld is.
Het grondwater is echter niet overal hersteld. De grondwaterstanden op de hoger gelegen zandgronden zijn nog steeds laag. In de drie laaggelegen natuurgebieden, waar het verboden was om grondwater op te pompen, is het wel voldoende hersteld en daarom weer toegestaan om te beregenen. Het waterschap monitort de situatie goed maar is afhankelijk van het weer. Bij een droog voorjaar sluit het waterschap niet uit dat er komende maanden opnieuw beperkingen ingesteld moeten worden.
Door de extreme droogte zijn in juli vorig jaar de verboden voor het onttrekken van oppervlaktewater (algeheel verbod) en grondwater (sproeiverbod in drie natuurgebieden) ingesteld. Hiermee wilde het waterschap kwetsbare natuur beschermen en de toevoer naar stedelijk gebied op peil houden.