Zevenaarse meerjarenbegroting: sluitend en beperkte stijging kosten gemeentelijke diensten

29 sep , 14:34 • Nieuws
stedenband zevenaar img 01391 scaled
De gemeente Zevenaar presenteert de ontwerpbegroting 2027–2030. De ambities uit het collegeprogramma ‘Hart voor dorp en stad – samen bouwen aan de toekomst’ zijn vertaald naar middelen en uitvoering. Inwoners merken voor volgend jaar een beperkte stijging van de kosten voor gemeentelijke diensten.
“Een financieel gezonde toekomst blijft het uitgangspunt. We bouwen voort op wat we al doen, kiezen voor wat nodig en haalbaar is en zetten middelen alleen in wanneer dit aantoonbaar effect heeft voor inwoners', laat Arthur Boone, wethouder Financiën, in een door de gemeente aan Zevenaar.nieuws.nl gericht persbericht weten. 
Begroting is structureel en reëel sluitend in 2027 én 2030
Het jaar 2027 sluit af met een positief saldo van € 145.000. De jaren 2028 en 2029 laten een negatief beeld zien, vooral door het ravijnjaar in het gemeentefonds. Vanaf 2028 ontvangt Zevenaar € 4 miljoen minder van het Rijk. Dat heeft invloed op de ruimte om nieuwe plannen te maken. In 2030 is sprake van een structureel positief saldo van € 28.000. De begroting voldoet hiermee aan de provinciale toezichtseisen.
Beperkte kostenstijgingen voor inwoners: leges stijgen met 2,6%
Inwoners merken in 2027 een beperkte stijging van de kosten voor gemeentelijke diensten, zoals een uittreksel burgerlijke stand, huwelijk of evenementenvergunning. De leges worden verhoogd met 2,6%, gelijk aan het landelijke prijsindexcijfer. Dit geldt voor alle leges, behalve tarieven waarvoor landelijk een maximum is vastgesteld zoals een identiteitskaart en rijbewijs. Ook de begrote opbrengst van de OZB wordt met het prijsindexcijfer van 2,6% aangepast. De gemeenteraad stelt de legesverordening en de verordening onroerendezaakbelasting 2027 eind dit jaar definitief vast.
Investeren in wat effect heeft voor inwoners
Nieuwe plannen uit het college uitvoeringsprogramma zijn verwerkt in de begroting. Deze bevat gerichte investeringen in onderwerpen die inwoners direct merken. Zo is 500.000 euro opgenomen voor de ontwikkeling van dorpen en wijken. We versterken de sociale basis en de bestaanszekerheid, werken verder aan woningbouw en een aantrekkelijke leefomgeving en zetten stappen in duurzaamheid en de energietransitie. Ook investeren we in een krachtig economisch klimaat en een goede bereikbaarheid van onze gemeente.
Daarnaast heeft de gemeente opnieuw bekeken hoeveel geld nodig is om de openbare ruimte goed te onderhouden en tijdig te vervangen. Zoals wegen, verlichting, groen riolering en speelplekken. Sommige onderdelen vragen de komende jaren meer aandacht dan eerder gedacht. Daarom passen we het budget voor beheer en onderhoud aan, zodat Zevenaar veilig, netjes en toekomstbestendig blijft.
Boone: 'We kiezen bewust voor wat nodig en haalbaar is. De financiële ruimte staat onder druk, maar we blijven investeren in zaken die direct effect hebben voor inwoners. Deze begroting houdt Zevenaar financieel gezond én toekomstbestendig.'
Vooruitkijken: landelijke ontwikkelingen blijven bepalend
De begroting houdt rekening met grote ontwikkelingen zoals de herindelingsopgave in de Liemers en de hervorming van de jeugdzorg. Het advies van de commissie Van Ark kan leiden tot compensatie voor jeugdzorgkosten. Dit biedt mogelijk verlichting vanaf 2028, maar is nog onzeker.
Proces: ontwerpbegroting naar gemeenteraad
Het college presenteert de ontwerpbegroting 2027–2030 aan de gemeenteraad. De begroting wordt op 14 oktober behandeld in de raadscommissie en op 4 november vastgesteld door de gemeenteraad. In deze fase kunnen raadsleden hun vragen stellen en accenten leggen. Zo doorloopt de begroting het gebruikelijke proces van bespreking, toetsing en besluitvorming.
loading

Loading articles...

Loading